eN


Svirnas

Žeimių dvaro sodybos svirnas pastatytas XVIII amžiaus pabaigoje. Pagrindiniame fasade yra išlikęs užrašas iš tinko – „1893“. Tai oficinos perdirbimo į svirną rekonstrukcijos metai. Pastatas stovi centrinėje sodybos dalyje, pagrindiniu fasadu orientuotas į pietus.
Svirnas pailgo stačiakampio plano, kompaktinio pirmo aukšto paaukštinto tūrio su antresole. Buvęs pagrindinis įėjimas į pastatą iš pietinio fasado dabar yra užmūrytas. Iš šiaurinės pusės pristatytas prieangis.
Žeimių dvaro sodybos svirno fasadai – plokštuminiai tolygūs. Pagrindiniame pietiniame fasade abipus durų yra po du piliastrus. Išilginiuose pietiniame ir šiauriniame fasaduose pirmąjį aukštą ir antresolę skiria horizontali trauka. Antresolės juosta dekoruota rupaus tinko rustais, išdėstytais po tris tarpuose tarp plokščių langų su arkinėmis sąramomis, po langais – dar po du siaurus rustus. Išilginius fasadus juosia profiliuoti karnizai su siaura trikampių dentikulų dekoratyvinio tinko juosta, puošiančia ir galinių fasadų frontonus. Visų pastato langų sąramos – arkinės. Galinių fasadų frontonuose virš antresolės traukos išdėstyti trys siauri langai, o frontonų trikampių viršuje yra nišos su arkine sąrama.

Žeimių Dvaro Sodybos DOSJE / Lietuvos Dvarų Duomenų Bazė